Parça parça tüm duvarı yıkacağız!

[ελληνικά] [english]

14 yıl önce, 23 Nisan 2003 tarihinde Lefkoşa Ledra Palas’da ilk geçiş noktası açıldı. Geçiş noktalarının açılması ile, her iki taraftaki milliyetçilerin Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumların temasının imkansız olduğu, dahası ada üzerindeki varlıklarını tehdit ettiği yönündeki retorikleri tükenmiştir. 23 Nisan 2003 tarihi adanın yeniden birleştirilmesi adına mücadele eden bizler için adanın modern tarihinde bir dönüm noktasıdır, çünkü milliyetçilik 1974 savaşından sonraki ilk büyük yenilgisini yaşamış, bölünmüşlüğün altı oyulmuş ve yeniden birleşme görüşü güçlenmiştir. Yeniden birleşme artık sadece teorik bir amaç değil, insanların birarada oluşları ve dayanışmaları üzerinden somut bir günlük süreç haline gelmiştir.

O tarihten itibaren 6 geçiş noktası daha açılmış olup Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiades de uzun bir süre önce Lefke ve Derinya’da olmak üzere iki geçiş noktasının daha açılmasına karar vermişlerdi. Bunun için ihtiyaç duyulan çalışmaların çoğu tamamlanmış olmasına rağmen öyle görülüyor ki, siyasi irade ve güvenartırıcı önlemlerin hayata geçirilmesine yönelik samimi arzunun eksikliği vardır.

Güven yaratıcı önlemlerin gerekli olduğuna inanıyoruz. Oturup liderlerin bunları uygulamasını beklemeyeceğiz. “Bütünlüklü çözüm”ün ulaşılması zor bir hedef olduğunu görüyor, bu yüzden de güven yaratıcı önlemleri bir bir elde etmek için yoğun bir şekilde çalışacağız.

Tüm kalbimizi ortaya koyarak, samimiyetle iki toplum arasındaki güven ve saygının artırılması yolundaki mücadelemizi güçlendirip artıracağız. Bizim için Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi, milliyetçiliğin yenik düştüğü, akıllarda yerleşmiş bölünmüşlüğün parçalanıp atıldığı ve birleşik Kıbrıs bilincinin yaratılacağı kesintisiz devam eden bir süreçtir.

Antifa λευkoşa, Dayanışma, Συσπείρωση Ατάκτων